Tragická nehoda

Bohužel častým následkem dopravních nehod je i to, že při nehodě dojde k úmrtí blízké osoby. V takovém případě přiznává zákon pozůstalým osobám (sekundárně poškozeným) nárok na odčinění tzv. duševních útrap. Náhrada může blízkým osobám náležet i za situace, že dojde k závažnému zranění jim blízké osoby. Níže jsou uvedeny jednotlivé nároky. Kromě uvedených základních informací lze podrobnější informace zjistit v sekci článků.

Ztráta blízké osoby

Za účinnosti předchozí právní úpravy (tj. zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, účinný do 31. 12. 2013) byl zákonodárcem stanoven konkrétní okruh osob s příslušnou výší odškodnění, která daným osobám náležela. Od 1. 1. 2014 došlo ke změně, kdy se okruh osob rozšířil a výše výsledného odškodnění se má odvíjet od každého individuálního případu. Podle současné rozhodovací praxe by se výše náhrady měla pro nejbližší příbuzné osoby odvíjet od dvacetinásobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy za rok, který předcházel tragické události.

Každý případ by měl být hodnocen individuálně, kdy je potřeba zkoumat a posoudit intenzitu vztahu pozůstalé osoby a zesnulého, věk těchto osob, případnou hmotnou závislost pozůstalé osoby na zesnulém a rovněž i zohlednit poskytnutí jiné satisfakce, která mohla nastat. Současně se zohledňují i některé okolnosti, které jsou dány na straně viníka nehody. Ty mohou mít také případný vliv na výši odškodnění pro pozůstalé osoby. Peněžitá náhrada náleží zejména nejbližším příbuzným (manželu, rodiči, dítěti, sourozenců, prarodičům, vnoučatům), ale může se jednat i o další osoby blízké, kterými jsou sešvagřené osoby, bratranci a sestřenice, jiní příbuzní a případně i velmi blízcí přátelé.

V některých případech pak vzniká i nárok na poskytování nákladů na výživu pozůstalým osobám. Tento nárok svědčí osobám, kterým zesnulý poskytoval nebo byl povinen poskytovat výživu.

V souvislosti s úmrtím pak zpravidla vzniká i nárok na náhradu nákladů na pohřeb zesnulé osoby a související výdaje. Tento nárok svědčí osobě, která takové prostředky vynaložila. 

 

Závažné zranění blízké osoby

Kromě případů, kdy dojde k tragické ztrátě blízké osoby, přiznává občanský zákoník nárok na odčinění způsobené nemajetkové újmy osobám blízkým i za situace, že dojde k závažnému ublížení na zdraví primárně poškozené osoby.

Peněžitá náhrada náleží zejména nejbližším příbuzným (manželu, rodiči, dítěti), ale může se jednat i o další osoby blízké, kterými jsou sourozenci, sešvagřené osoby a obdobně.

Zákon neuvádí žádné konkrétní částky pro účely odškodnění tohoto nároku. Pro výši odškodnění je nutné posoudit následky na straně primární oběti (může jít např. o zmrzačení, ztrátu důležitého tělesného orgánu, zohyzdění, dlouhotrvající onemocnění a obdobně), jakož i zásah do soukromí a rodinného života sekundárně poškozených osob. Mělo by se tak jednat o individuální posouzení se zohledněním obdobných případů.

Jakou situaci řešíte?

kontaktujte nás