Zranění při nehodě

Odčinění bolestivých stavů, které nastaly v souvislosti se škodnou událostí. Vychází se ze zdravotnické dokumentace a jsou klasifikovány stavy podle postižení orgánů, částí těla, zlomeniny, operační zákroky, jiné zákroky, atd. Vyjadřuje míru bolesti jako tělesného a duševního strádání v souvislosti se zásahy do zdraví. Účelem této náhrady je kromě samotného bolestivého stavu odškodnit i určitou míru nepohodlí, stresu či obtíží spojených s utrpěnou zdravotní újmou.

 

Hodnotí se pomocí bodů, kdy za každý bod náleží finanční odškodnění, které se odvíjí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy za předcházející rok. Jeden bod = 1% této průměrné mzdy.
Za situace, že následkem utrpěných zranění vzniknou omezení, která jsou trvalá, má poškozená osoba rovněž právo na náhradu za ztížení jejího společenského uplatnění. Tyto trvalé následky lze hodnotit až po ustálení zdravotního stavu, kdy tento okamžik nastává zpravidla jeden rok po nehodě.
 
Hodnotí se zasažené tzv. domény (aktivity – úkony, participace – zapojení do životních situací), které představují všechny životní oblasti. Výsledkem je procentní omezení, které stanoví znalec pro příslušný obor, kdy se výsledné odškodnění odvíjí ze 400 násobku průměrné hrubé měsíční nominální mzdy za rok, který předcházel roku ustálení zdravotního stavu.

Oproti předešlé právní úpravě se jedná o novou kategorii nároku náhrady za újmu na zdraví. Tyto újmy jsou spojeny se zásahem do zdraví nespočívajícím v přechodné bolesti ani ve fyzické či psychické újmě trvalého charakteru. Jde o specifické okolnosti, které se vymykají obvyklému průběhu léčby a stabilizace zdravotního stavu. Takové okolnosti nenastávají běžně a zvyšují intenzitu újmy na zdraví nad obvyklou míru (například přišití končetiny v nepřirozené poloze, znemožnění zúčastnění se pracovní/studijní stáže, jiné významné aktivity, ale například i oslavy Vánoc či jiných rodinných událostí.

Z důvodu utrpěných zranění dochází většinou k pracovní neschopnosti. Poškozené osobě tak vzniká ztráta na výdělku, jelikož pobírá oproti běžnému výdělku pouze v počátku náhradu od zaměstnavatele a následně dávku nemocenského pojištění. Poškozenému je tak nahrazen rozdíl mezi průměrným výdělkem a vyplacenými náhradami. V tomto případě se jedná o ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Pokud je následně u poškozené osoby po skončení pracovní neschopnosti stanovena invalidita, případně dosahuje po skončení neschopnosti nižší mzdy, pak jí náleží peněžitá náhrada, která představuje rozdíl mezi výdělkem dosahovaným dříve a nyní se zohledněním případného invalidního důchodu.
Náhrada ztráty náleží i osobám samostatně výdělečně činným.

Poškozená osoba má právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s péčí o její zdraví, osobu nebo domácnost. Sem spadá nárok na náhradu nákladů spojených s péčí o osobu, kterou jí poskytují blízké osoby či třetí osoby, péče o její domácnost, náklady vynaložené v souvislosti s léčbou (jízdní náklady za cesty k lékařům, cesty na rehabilitace a případné související náklady, nákup léků, obstarání zdravotních pomůcek a podobně)

Jakou situaci řešíte?

kontaktujte nás